ДАТЧИК ТЕМПЕРАТУРИ


У двигунах сучасних автомобілів встановлюються не тільки робочі вузли і системи, але і ряд контролюючих деталей, які допомагають власнику машини здійснювати спостереження за змінами стану авто. Такими пристроями, наприклад, є датчики температури.


Види датчиків температури

Датчики можуть бути вбудовані в різні вузли автомобільного двигуна для вимірювання температури:


   
 • масла в двигуні або в диференціалі;
 •  

 • навколишнього повітря;
 •  

 • коробки передач;
 •  

 • охолоджуючої рідини (ОЖ)

До датчику зазвичай приєднаний проводом блок, який контролює роботу цього пристрою і виводить дані на бортовий комп’ютер автомашини – на приладову панель, де розташований термометр.


Датчики температури охолоджуючої рідини: розташування і значення

Найпоширенішими вимірювачами температури є датчики ОЖ, вони монтуються в місцях проходження охолоджувальної рідини від двигуна до радіатора. Контроль за цими показаннями дуже важливий для безпеки автовласника, тому краще встановити кілька штук – на виході з двигуна і на виході з радіатора, вони допоможуть вам уникнути серйозних проблем з ремонтами.Важливо! Температурні датчики зазвичай вбудовуються в корпус термометра автомобіля на приладовій панелі, а блок може розташовуватися на верхньому шлангу радіатора, на голівці блоку циліндрів або на корпусі термостата.


За типом використовуваних механізмів датчики ОЖ діляться на:


   
 1. Магнітні , чиє дія заснована на принципах електромагнітного поля. При використанні цього типу датчиків стрілка покажчика температури відразу ж різко підскакує до фактичних свідчень.

 2.  
 3. Біметалічні – принцип роботи використовує властивості розширення різних металів (зазвичай це мідь і залізо). Біметалічні механізми після включення запалення повільно рухають стрілку покажчика до показань температури.


Система управління автомобіля використовує отриману інформацію від датчика контролю охолоджуючої рідини для коригування показників роботи двигуна, забезпечуючи його швидкий прогрів при запуску і підтримку необхідного теплового режиму при функціонуванні в будь-яких умовах. При перегрів двигуна запалюється сигнальна лампа на приладовій панелі, щоб попередити водія про небезпеку пошкодження. Точно також система може просигналізувати про недостатній температурі двигуна, так як експлуатація автомобіля при неповному прогріванні теж може привести до неприємних наслідків.


Раніше в якості датчика температури використовували звичайне термореле, в сучасному автомобілебудуванні в систему електронного охолодження вбудовують напівпровідникові термістори-резистори , які змінюють опір в залежності від температури ОЖ. Таким чином, за допомогою новітніх розробок можна не тільки проконтролювати коливання теплових показників, але і простежити динаміку параметрів охолоджуючої рідини, керуючи самими процесами. Наприклад, при найменших змінах теплових показниках охолоджуючої рідини бортовий комп’ютер швидко фіксує ці зміни і в перегріті вузли відразу подається більше охолодження – включається реле додаткового насоса охолодження або посилюється робота вентилятора.


Досить наочно інформація про датчиках температури охолоджуючої рідини представлена ​​ на ютубі .

Вартість датчиків коливається від 30грн до 1000грн, в залежності від точності показань, функціональних особливостей і ступеня складності виконуваних завдань блоку датчика. Ви можете вибрати для свого автомобіля будь-який вид пристрою для вимірювання температури ОЖ, щоб мати можливість контролювати і впливати на процеси всередині двигуна вашої машини.