ДАТЧИКИ НАБЛИЖЕННЯ


Сучасний автомобіль оснащений величезною кількістю різних систем і окремих пристроїв, які суттєво полегшують і експлуатацію машини, і її обслуговування, при цьому забезпечують також і безпеку автотранспорту. Як правило, сигналізувати про можливі ризики для машини покликані датчики – спеціальні пристрої, досить прості і надійні конструктивно, але відмінно виконують функції стеження і контролю.


Завдання, дія, класифікація

Датчики наближення сповіщають власника автомобіля про ступінь близькості (або видалення) до інших об’єктів, тим самим запобігаючи можливим зіткнення і аварії . Найпоширенішим прикладом такого пристрою є парктроник – помічник водія під час паркування, який сигналом попереджає про небезпеку зіткнення з сусіднім автомобілем або іншим перешкодою. Паркувальний помічник давно вже використовується не тільки початківцями, але і досвідченими водіями, так як в умовах тісної стоянки передбачити всі нюанси розвороту просто неможливо – це займе багато часу. Тому парктроник суттєво полегшує водієві це завдання.


За типом дії датчики наближення діляться на:


   
 • Контактні – за назвою зрозуміло, що вони працюють при безпосередньому контакті, наприклад, такими є контролери закриття дверей в автомашині, сенсорні пристрої в телефонах і тачпади в ноутбуках і смартфонах;
 •  

 • Безконтактні – принцип їх дії заснований на точному розрахунку відстані до об’єкта, тому методи цього розрахунку можуть бути різними. Всім нам знайомі фотоелементи дверей супермаркету або сушка рук в туалетних кімнатах – там встановлені безконтактні датчики наближення.


Безконтактні датчики, в свою чергу, класифікуються за типом взаємодії зі сторонніми об’єктами і методам обробки посилається і отриманого сигналу.


   
 1. Індуктивні датчики наближення називаються так тому, що в основі їх роботи лежить принцип індуктивності. Саме тому такі пристрої можуть виявити наближення тільки металевих предметів.

 2.  
 3. Ємнісні датчики здатні вловити присутність або видалення будь-яких об’єктів, чия діелектрична проникність вище звичайного повітря. Простіше кажучи, вони реагують на наближення усіх предметів.

 4.  
 5. Оптичні – принцип дії заснований на перекритті світла з датчика наближається об’єктом.

 6.  
 7. Ультразвукові, де в основу роботи покладено закони поширення ультразвуку, саме такі пристрої застосовуються в парктроника, де необхідна висока точність вимірювання відстаней.
 8.  

 9. Мікрохвильові – принцип дії схожий з ультразвуковими, просто використовуються інші властивості хвиль.
 10.  

 11. Магнітні датчики працюють за принципом магніточутливих пристроїв в системах контролю доступу.

 12.  
 13. Інфрачервоні пристрої використовуються для виявлення і контролю за рухомими живими об’єктами, тому теж широко використовуються в системах охорони.

Детальніше про безконтактних контролюючих пристроях можна прочитати в вікіпедії,

Як вибрати

Якщо у вас з якихось причин відсутні датчики наближення на автомобілі, то їх нескладно придбати в численних автомагазинах і встановити на будь-якій станції техобслуговування. З огляду на завдання, які будуть виконуватися системою, вам буде нескладно вирішити, який саме тип датчика вам необхідний – контактний або безконтактний.


& nbsp; Контактний Безконтактний

& Nbsp;

Переваги

& Nbsp;

Простота пристрою і використання

& Nbsp;

Простота установки, надійність роботи, захист від агресивних кліматичних умов
Недоліки

& Nbsp;

Наявність механічних рухомих частин, незадовільний захист від вологи, пилу, що призводить до скорочення терміну експлуатації Вплив сторонніх електромагнітних хвиль на результативність спрацьовування (ємнісні, індуктивні)