ІНШІ ДАТЧИКИ


У сучасному автомобілі встановлені численні складні електронні системи, які контролюють технічний стан машини, а також відповідають за її безпеку. Напевно ви вже обізнані про деякі пристрої всередині вашої автомашини, які можуть сигналізувати про відкриття бака або підвищенні температури охолоджуючої рідини, але можливо, що вам буде цікаво дізнатися про інші датчики, що допомагають коректній роботі автомобіля.


Управління двигуном

Для нормальної роботи двигуна встановлені датчики положення і швидкості, які контролюють стан колінчастого і розподільного вала, дросельної заслінки і педалі акселератора, а також вимірюють частоту обертання колеса, рівень палива і кута повороту рульового колеса.

Аналізуючи роботу механічних вузлів двигуна, розумні прилади перетворять ці дані в електричні сигнали і передають їх електронних систем вашого авто. А системи, в свою чергу, включають або вимикають певні пристрої, що виправляють найменші функціональні відхилення.


Останнім часом популярності набули найбільш інноваційні пристрої – магніторезистивні, дія яких заснована на вимірах опору електронних імпульсів. Наприклад, датчик кута повороту коліс можна віднести саме до цього класу пристроїв, тоді як контролер положення колінчастого вала працює на основі індуктивності.


Контроль повітря

Датчики, що оцінюють склад і обсяг повітря – це ДМРВ (датчик масової витрати повітря), а також ціла серія датчиків контролю емісії відпрацьованих газів – кисневі, азотні та ін. Принцип роботи заснований на вимірі температури повітря, що проходить через пристрій.

Незрозуміла втрата потужності двигуна або різко зрослий витрата палива можуть сигналізувати про несправності пристроїв, так як саме кисневий датчик, наприклад, відповідає за повне згорання палива і контролює допустиму норму шкідливих речовин у відпрацьованих газах.

Контроль за температурою

Температурні датчики контролюють температуру всередині салону і за вікном автомобіля, а також ступінь нагрівання масла і охолоджуючої рідини. Оптимальні значення цього показника необхідні для коректної роботи двигуна вашого автомобіля.


Детальніше про спостереження за температурою ви можете прочитати в цій статті . < / p>

Контроль тиску

До цієї групи належать пристрої, що відповідають за нормальний тиск у впускному колекторі і в шинах, а також стежать за тиском палива в системі уприскування і робочої рідини в гальмах і контролюють тиск масла в системі мастила. В автомобіль під сидіння може бути встановлено прилад для контролю ваги пасажирів.


Одне з таких пристроїв можна побачити в наступному відеоогляді .


Безпека

Системні елементи, що відповідають за безпеку автомобіля, можна умовно поділити на дві групи:


     
  • датчики контролю доступу – до них відносяться всі електронні прилади, які запобігають зовнішнє несанкціоноване втручання в роботу двигуна, викрадення та інші неприємні події. До цієї групи належать контролери наближення, відкриття бака, розкриття дверей, удару, обсягу і т.д.


датчики внутрішнього контролю – це пристрої, які відповідають за коректну і безпечну роботу систем. Наприклад, датчик детонації стежить за вібрацією двигуна, сигналізуючи в разі неконтрольованого займання повітряної суміші. А датчик дощу, який монтується на лобове скло, забезпечує автоматичне включення двірників-склоочисників і одночасна взаємодія з контролером освітленості.