Методи контролю ВИТРАТ ПАЛИВА


Контроль палива, організація незалежного обліку його споживання під час перевезення вантажів є дуже значущою складовою при обчисленні кошторису транспортних послуг. Витрати на гсм складають половинну частку від усіх витрат, пов’язаних з утриманням автопарку. Строгий контроль пального є і профілактичним заходом щодо припинення злодійства з боку деякого водійського персоналу. Тенденція до отримання додаткового доходу в обхід звітності перед керівництвом – відомий факт водійського «підприємництва».

Чим актуальний gps контроль палива

Gps контроль палива пропонує переконують орієнтири усередненої статистики по Україні. Актуальність впровадження Gps-моніторингу на вантажних автомобілях – це:

  • 25% – економії палива;
  • 20% – зниження амортизаційних витрат;
  • 10% – зменшення автопробігу;
  • 10% – скорочення часу простоїв;
  • 15% – прискорення оборотності.

Елементарний контроль палива, що потрапляє в бак машини, власник підприємства може вести за допомогою власної «заправки». А ось можливі несанкціоновані відливи пального і «ліві» рейси виявити складно. Інформація, зібрана за чеками від мережі партнерських заправних станцій, може спотворюватися варіацією з переведенням у готівку чеків. Облікова інформація в таких випадках більшою мірою базується на «порядності» персоналу. Тобто фактичного контролю витратного об’єму палива немає.

Gps-навігація – це безпомилкової вибір оптимального маршруту. Але крім функції «орієнтування на місцевості» вона дозволяє налагодити контроль витрати палива. А це означає підвищення дисциплінарного рівня, безпеку перевезення вантажу, об’єктивність обліку, виключення зловживань і шахрайства. Чесний контроль споживання гсм – це і база для обґрунтованого планування в розрізі закупівель бензину або дизельного палива на майбутні періоди в резервуари для транспортного підприємства.

Транспортні компанії з вантажоперевезень отримують надійного «партнера» -статіста в особі GPS-контролю. При максимальної окупності пристрою за 3-4 місяці, а частіше – за один, автопідприємство має шанс значно підвищити свою рентабельність. У наявності і підвищення конкурентоспроможності автопідприємства. Клієнти більш довірливо відносяться до організацій з наявністю обладнання для відстеження пересування вантажу в режимі онлайн.

Паливо при GPS-контроль фіксується неоднаковими методами. Вони різняться точністю вимірювань і ціною.

Як працює розрахунковий метод контролю паливного витрати

Контроль палива розрахунковим методом не є абсолютно точним. Даний варіант приваблює недорогою ціною і простою технологією. Він не потребує у вторгненні в паливну систему.

Важливо! Для кожного автомобіля програмне диспетчерське забезпечення доповнюється інформацією за нормами витрат палива в літрах на умовну одиницю пробігу. Пробіг фіксується супутниковою системою. Алгоритм розрахунку спожитого палива дуже простий: [норматив] х [відстань]. Отримані приблизні свідчення будуть більш правдивими, ніж з одометра, оскільки не залежать від людського фактора.

Система паливного контролю розрахунковим методом дозволяє обгрунтувати:

  1. реальний пробіг автосредства;
  2. кількість зроблених рейсів;
  3. відповідність колійного маршруту отриманого завдання;
  4. наявність «лівих» рейсів і маніпуляцій зі спідометром;
  5. місця і число заправок палива і його зливів.

Принципові відмінності методів паливного контролю

На практиці використовуються дві методики gps контролю: об’ємні показники витрати палива і контроль рівня наявності палива в баці. Вони вирішують одну задачу, але різними шляхами.

Видатковий gps контроль

Здійснює моніторинг споживання гсм конкретним автотранспортом за період роботи за допомогою витратоміра. Система контролю від датчика надає зміни графіка витрати на диспетчерський пункт. Дана програма gps контролю недосконала в плані перевірок часу, кількості та місць скоєння заправок, а також ймовірних зливів палива. Фіксування ж маршруту однозначно відображає дисципліну водія в кількості рейсів і їх адресності.

Рівневий gps контроль

Встановлений на вантажівках , він не допускає зловживань в режимах експлуатації транспортного засобу. Паливний датчик рівня фіксує рівень гсм в баку і швидкість його зміни. Інформація надходить на сервер контрольного центру або на диспетчерський пункт. Тут формується графік змін за звітний період. Відбувається візуалізація всіх дій за обсягами заправок, їх кількості. Показуються адреси заправних станцій і час їх відвідування. Gps контроль зафіксує і різкий стрибок показань приладу за швидкістю витрати палива, що означає факт йогослива на зупинках або під час руху.

Особливості датчиків рівня палива

На автотранспортних підприємствах використання gps контролю , укомплектованого датчиком рівня палива (дутий), забезпечує отримання досить точної інформації. Але параметри приладу, комплектуючого супутникову систему, відрізняються за класом точності і цінового діапазону.

  • Дешевий варіант gps контролю – це використання штатних датчиків палива, встановлених на транспорті, навіть, наприклад, на тепловозах . «Плюсом» буде незадействованіе паливної системи, а також можливість вимірювання рівня і дизпалива, і бензину. «Мінусом» – відчутна похибка в підсумкових даних рівня палива від такого gps контролю :
    • – для моделей вітчизняного автопрому з механічними поплавковими зразками датчиків палива – до 25%;
    • – для автомобілів імпортного виробництва – до 15%.

    При цьому точність «псується» з зносом датчика. Таким чином, штатний ДУТ в дуеті з gps контролем «бачить» витрата палива, час заправок або зливів і їх місце.

  • Покращений результат в gps контролі показує використання електронних моделей високоточних «дутий» безпосередньо для паливного бака. Вони бувають ємнісними і ультразвуковими, мають похибку 1-2%, не зношуються, що не комплектуються рухомими частинами, не впливають на функціонування паливної системи.
Важливо! Крива лінія витрати з використанням штатних моделей датчиків не є виразною через малу дискретності. Багате наявність сплесків ускладнює аналіз gps контролю. «Крива» витрати від ємнісних датчиків чистіша. Присутність «зубців» – це відображення механічних коливань гсм в паливному баку від руху.

Ємнісна модель «ДРП»

Датчик рівня палива в ємнісному виконанні занурюється в бак. Він складається з подовженою конфігурації конденсатора зі змінною ємністю. Вихідний сигнал пристрою змінюється в міру «перепогруженія» його частин в паливо . Ланцюжок з точок вимірювань (до 4 тисяч на глибину бака) характеризує точність показань. Датчиком місткості в нерухомому стані відображає рівневі зміни гсм в баку з кроком 0,2 мм.

Важливо! В режимі руху графік сигналів відобразить численні сплески. Тому аналіз контролю палива здійснюється спеціальною програмою для обробки даних. Крім контролю палива фіксуються обороти двигуна, швидкість, дані про «вкл / викл» запалювання та ін.

Ультразвукова модель «ДРП»

Датчик рівня палива в ультразвуковому виконанні направляє сигнал через випромінювач. Він відбивається від точки дотику з паливом і повертається назад. Електронні фіксатори приладу вимірюють час переміщення сигналу і реорганізують його в електричний в пропорції до рівня палива. При цьому випромінювач може бути розташований:

  • – на стінці бака з повітряної траєкторією сигналу;
  • – на днище бака, з сигнальної траєкторією в паливній субстанції;
  • – під днищем бака, з випромінюванням крізь стінку бака.
Важливо! Ультразвукові датчики в залежності від якісного складу використовуваного палива потребують профілактичному очисному регламенті.

Система контролю палива

Система контролю палива допомагає відстежити місце і час заправки автомобіля, злив палива , а при комплектації високоточним паливним датчиком , зміна обсягу гсм в літровому вимірі. Такі системи з обробки відомостей про витраті палива підсумкові значення коригують на включеність двигуна, на свідчення тахометра, на динамічний стан транспортного засобу. Модернізовані системи враховують і температурні коливання, і нахил паливного бака від горизонтальної нормалі.

В разі двох паливних баків в одній машині можна заглушити один з них і придбати один «дутий». У разі експлуатування обох баків-кожен обладнується датчиком рівня палива, а система сама підсумовує дані в зведений графік показників з результуючої кривої.

Датчик витрати палива

Для «малорухомих» груп транспорту з високою витратою гсм (бульдозери, екскаватори, навантажувачі) і для транспортних засобів зі споживанням палива незалежно від швидкості руху (міксерних двигун бетономішалки, додатковий двигун рефрижератора, дизель-генератор) система для обліку горючого матеріалу може комплектуватися датчиками витрати.

Вони монтуються безпосередньо в баку на стику паливної системи . Датчики витрати фіксують рівень спожитого двигуном бензину . Їх конструкція включає шестерні, що обертаються під впливом потоку палива. Регулярне чищення датчиків є обов’язковим умовам точності вимірювань для даної системи контролю.

Важливо! Датчики витрати палива надійні і правдиві в точності показань одномоментного споживання пального та його згоряння за певний період. Однак, вони не фіксують для системи контролю адресу, час і заправний літраж гсм.

CAN-шина

Обов’язкове обладнання всіх сучасних марок автомобілів – CAN-шина. Вона забезпечена численними датчиками і інформує про параметри роботи авто без зовнішнього втручання в його системи . Але CAN-шина використовує для обліку витрати палива штатний датчик, і, відповідно, видає дуже наближені значення.

Підсумкові висновки

  • Датчик рівня палива в штатному виконанні – це аналіз витрат палива за орієнтовними значеннями, зі зростаючою похибкою з плином часу. Він не порушує цілісність бака.
  • Датчик рівня палива в електронному виконанні без вторгнення в паливну систему фіксує витрата пального, його заправки і сливи з мінімальною похибкою. Потребує свердлінні бака.
  • Високоточна модель датчика витрати палива, підключена в паливну систему, інформує про споживання гсм. Але місце, час і літраж заправок-зливів – не в його компетенції. Він потребує періодичного регламенті по очищенню.

Транспортна система GPS-моніторингу – це виняток недоливів-зливів паливно-мастильних матеріалів, «лівих» рейсів, несанкціонованих корекцій показань спідометра.