СУПУТНИКОВІ СИСТЕМИ МОНІТОРИНГУ


На сьогодні існують декілька супутникових систем моніторингу. Розглянемо найпопулярніші, а це Американська – GPS або NAVSTAR (Navigation Satellite Time and Ranging (навігаційне супутникове вимір часу і координат), Російська – ГЛОНАСС (Глобальна Навігаційна Супутникова Система), Європейська – GALILEO (Галілео) і Китайська – COMPASS.

Почнемо з того, що розглядати як більш відому супутникову систему COMPASS ще рано, тому що КНДР тільки починає розвивати її. Але в зв’язку з тим, що Китай стрімко розвивається в технічному напрямку, то найближчим часом стане конкурентом інших супутникових систем.

Європейська супутникова система «Галілео» на сьогодні поки теж новачок, але впевнено можна сказати, що один з успішних, тому що в даному проекті і запуску цієї системи беруть участь понад 10 держав.

І не залишимо до уваги найпопулярніші і відомі на сьогодні супутникові системи моніторингу GPS і ГЛОНАСС. Розглянемо їх більш детально з їх мінусами і позитивними сторонами.

Обидві ці системи розроблялися військовими ще в 20-му столітті для своїх цілей. Перший супутник на орбіту вивели американці в 1978 році, але тільки через 10 років змогли налаштувати стабільну роботу системи. Російські (радянські) не стали відставати і вже в 1982 році запустили на орбіту свій супутник. Згідно з прогнозами вже 1991 році система ГЛОНАСС повинна була заробити, але тому що СРСР розвалилася і розробку системи довелося відкласти до 2001 року.

Але виникає завжди питання, що краще GPS або ГЛОНАСС і в чому їх відмінності?

Можна довго міркувати з цього питання, але зупинюся на самих основних, а це:


     
  • Кількість супутників – обидві системи розроблені з таким розрахунком, що системи повинні працювати з повному функціоналом при 24 супутниках, але GPS – пішли далі і планують збільшити цю кількість до 48.

  •  
  • Рух супутників – в GPS супутники займають 6 площин по 4 на в кожну і рухаються вони разом із Землею, а в ГЛОНАСС – 3 площині по 8 на кожну і обертаються незалежно від Землі.

  •  
  • Сигнал передачі даних – ГЛОНАСС має 2 види частот – СТ (стандартна точність) і ВТ (висока точність). Якщо перший сигнал призначений для всіх користувачів, то другий – тільки для військових. А передають ці сигнали в частотному поділі каналів (FDMA). Те GPS має кодове розділення сигналів (CDMA) і також призначений для всіх користувачів, але точність його залежить політики США.

  •  
  • Точність позиціонування – на сьогодні більш точні дані передає GPS і це пов’язано з тим, що дана система вже укомплектована необхідною кількістю супутників ніж ГЛОНАСС, але це може змінитися вже в 2020 році, тому що в системі ГЛОНАСС вже закладена функція зниження похибки, але поки не досягнута через некомплект супутників.

На останок можу сказати, що системи дуже походжу за своїм функціоналом і характеристиками. І на сьогодні багато виробників в своєму обладнанні поєднують роботу з двома супутниковими системами моніторингу, що дозволяє користувачеві отримувати більш точний, а якісний результат. І зараз такий підхід – робота відразу з обома системами – є найбільш перспективним.