ЗАПРАВНІ КОЛОНКИ


З часів «Королеви бензоколонки» дуже багато що змінилося на заправних станціях, але основні атрибути залишилися – колонки, насоси, лічильники. Безумовно, всі ці агрегати тепер набагато функціональніша і сучасніше, і героїні знаменитого фільму було б набагато простіше на них працювати.


Заправні колонки: характеристика, пристрій, види

Автоматичні заправні колонки (АЗК) встановлюються на автозаправних станціях, вони призначені для платного роздачі певної кількості палива різних видів – газ, бензин і т.д. Продуктивність сучасних заправних апаратів варіюється в межах – 50-110л / хвилину.


Звичайна сучасна заправна колонка складається з наступних елементів:


     
  1. Основна панель з клавіатурою і екраном;
  2.  

  3. Насос самовсмоктуючий, як правило – оснащений фільтром великої очищення;
  4.  

  5. Двигун, підключений до електромережі або акумулятора;
  6.  

  7. роздачі палива рукав з пістолетом (один або кілька)







Важливо! Колонки на заправній станції розташовуються відповідно до технікою безпеки, наприклад, апарати, що заправляють газ, знаходяться на певній відстані від основного місця заправки. Також слід знати, що бензин з різним октановим числом може лунати з однієї колонки з двома-трьома паливороздавальними кранами, але для кожного клієнта дозволено включити тільки один такий кран.

Заправні колонки бувають стаціонарними і мобільними, їх використання залежить від можливостей станції. Мобільні апарати широко застосовуються в приватних автопарках або навіть в звичайних компаніях, це дуже зручно і вигідно їх власникам.


За типом обслуговування колонки підрозділяються на:


     
  • Одинарні – апарати, які роздають паливо тільки одній машині за певний проміжок часу;
  •  

  • Подвійні – це колонки, де одночасно можуть заправитися два автомобіля від однієї колонки.


Як правило, на стаціонарних автозаправках зазвичай комбінують певну кількість одинарних і подвійних роздавальних апаратів для поліпшення пропускної здатності станції і, отже, для збільшення фінансового прибутку.


Колонки можуть керуватися такими способами:


     
  • Дистанційно – це тип управління, при якому система роздачі палива включається оператором ПК або за допомогою пульта.

  •  
  • Вручну – в цьому випадку сам водій автомобіля набирає на спеціальній клавіатурі всі необхідні дані-вид палива, літраж і ін.
  •  

  • Автоматизоване управління передбачає наявність у водія будь-якого електронного носія, типу RFID-ідентифікатора або магнітного ключа, з якого зчитується необхідна інформація. Безумовно, в цьому випадку колонка повинна бути обладнана таким зчитувачем. На електронному носії зазвичай встановлюється певний ліміт на кількість що купується палива за один раз, дані банківської картки, необхідні для оплати тощо. Такий тип управління колонкою все більше входить в буденність автозаправних станцій, так як дає можливість вести досить жорсткий контроль за продажем палива. < / li>

Відомча заправна станція – які колонки вибрати?

Створення заправної станції для певної компанії (наприклад, для автопарку) дозволить вести строгий облік обсягів палива і тим самим оптимізувати видаткову частину бюджету. Важливим позитивним явищем стане також контроль за якістю палива, ви зможете скоротити витрати на ремонт автомашин, який неминучий при частій заправці паливом низької якості. І нарешті, закупівля великих обсягів палива дозволить вам значно знизити закупівельну ціну на нього, а значить – збільшити свої доходи.


Всі ці плюси очевидні і при створенні звичайної заправки, тому бізнес з продажу нафтопродуктів був і залишається одним з найприбутковіших.


При створенні заправки найкраще проводити закупівлю необхідного обладнання у одного дилера, щоб мати можливість замовити йому ж і монтаж, і наступні сервісні роботи.


Автоматичні заправні колонки для такої станції проміньше за все вибрати і одинарні, і подвійні, щоб отримати потенціал для торгівлі різними видами палива і структурувати розміщення колонок на території заправної станції. Можливо, що варто також подумати про придбання мобільних заправних колонок на випадок, якщо доведеться щось ремонтувати та обслуговувати одночасно велику кількість автомашин.